Endüstriyel Yağ Ayırıcı

Endüstriyel Yağ Ayırıcı

Paslanmaz Endüstriyel Yağ Ayırıcı

 

Yağ ayırıcılar, birçok sektörde kullanılan ve farklı varyasyondaki yağları ayırmak amaçlı üretilen bir üründür. Şebekeye giren yağı sudan ayırmak için kullanılır. Yağ ayırıcılar çeşitli malzemelerden üretilebilmektedir. Bunlara, AISI 304 ve HDPE gibi örnekler verilebilir.

Yağ ayırıcılar pratikte 3 aşamadan oluşur;

  • Suyun giriş bölgesi ilk bölümdür. Giriş yapan atık su meshli hazneye dökülerek toplanır ve büyük çaptaki tortular bu haznede kapalı kalır.
  • Yağın diğer bölgelerden ayrıldığı bölüm orta bölgesidir. Yağ buradaki kapaklı bölmeden alınır.
  • Son Bölüm ise atık suyun seperatöre girerek geçtiği bölmedir. Hidrolik basınçla birlikte su, yağ haznesini tamamen seperatör içinde kaybeder ve suyun tekrar kazanımı sağlanır

NOT: Yukarıdaki sistemler her türlü dizayn, imalat, işçilik hatalarına karşı 2 yıl garanti ve ücretsiz servis, ayrıca 15 yıl süreyle ücretli yedek parça ve hizmet garantimiz mevcuttur

 

Yağ Tutucu

 

Yağ tutucu, endüstriyel olarak bilinen ve desteklenen çevre dostu sistemlerden biridir. Kanalizasyonda suyun içerisinde kalmış olan yağları ayrıştıran bu sistem, atık yağların denize yahut herhangi bir çevreye karışmasını önlemekte ve bu sayede çevre kirliliğine engel olarak dünyamızın canlı çeşitliliğini korumaktadır.

  • Yağ Tutucu Nasıl Çalışır? 

Yağ tutucu yahut diğer adlarıyla yağ tortu tutucu ve yağ kapanı olarak da bilinen bu sistem, basit bir mekanizma kurularak sağlanır. Bu mekanizma varillerin yatak şekildeki duruşuna benzemektedir ve üç hazneden oluşmaktadır. Bu bölümler ise işlemsel olarak anlatırsa, ilk başta bu sudan daha ağır kütledeki yağ atıkları, kafes tarzı bir yerde baskıyla filtrelerde biriktirilerek tortu hâline getirilir. Daha sonra suyun yüzeyinde bulunun yağ atıkları ise farklı bir haznede biriktirilir. En son aşamasa ise atık suyun temizlenip kanalizasyona verilmesi ile son bulmaktadır.

  • Yağ Tutucu Nerelerde Kullanılır? 

Yağ tutucular aslında çevrenin temizliği için kesinlikle kanalizasyona yağ atığı bırakan her işletme, yahut bölgede kullanılmalıdır. Bunlara örnek olarak verebileceğimiz yerler:

Okul

Kafe

Fabrika

Hastane

Restoran

Et tesisleri

Alışveriş merkezleri

gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. Söylenildiği gibi yağ atığının kanalizasyona verildiği her yerde kullanılır ve kullanılmalıdır.

  • Yağ Tutucunun Önemi Nedir? 

Yağ ayırıcı yahut diğer adlarıyla yağ kapanı olan; atık yağların tutulmasını sağlayan sistem çevre temizliği için desteklenen ve şu an günümüzde ise devletin çevreyi korumak amaçlı bir kural hâline getirdiği sistemdir. Bu yağ tutucular sayesinde atık yağlar denize yahut herhangi bir çevreye bulaşmadan, çevreyi kirletmeden, canlı çeşitliliğine yani tabiatın döngüsüne zarar vermeden atıklar korunur.

  • Yağ Tutucu Fiyatları Neye Göre Belirlenir? 

Yeni açmış olduğunuz bir işletmeye yağ tutucu sistemi kurdurtmak istiyorsanız öncelikle atık yağ kapasitesine bakılmalı ve buna uygun bir model belirlenmelidir. Çünkü yağ tutucu sisteminde kapasiteler arası fiyat farkı değişkenlik gösterebilir.

  • Bizlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar 

Bu yağ atıklarını en aza indirmek için sadece yağ tutucular kullanmak yetmeyecektir. Bizlerin de tabii çevre ve bu yağ tutucu sistemlerinin daha az arızalanması için çevreye karşı bilinçli olmamız gerekmektedir. Yemeklerimizi yaparken bilhassa kızartma yemeklerinden sonra artan yağları kullanılmayacak durumdaysa lavaboya değil, bir kavanoza koymalıyız. Evde biriktirdiğimiz bu atık yağları geri dönüşüm tesislerine bırakabilirsiniz. Yemek yedikten sonra örneğin çorbanın tortusu kaldığında, yahut herhangi bir yemeğin tortusu kaldığında bunu bir çöp torbasına aktarın. Kanalizasyona elimizden geldiğince daha az yemek artığı bırakmalıyız.