Yüzey Suyu Arıtma

Yüzey Suyu Arıtma

Yüzey Suyu Arıtma Sistemleri

Yüzey suyu arıtma; Nehir ve yüzey sularının kullanım suyuna dönüşmesini sağlayan kompakt ünitelerdir. Kompakt olarak tasarlanan ya da tasarladığımız ünitelerin; anahtar teslim olarak müşteriye sunulması, daha az bir alana ihtiyaç duyulup ST 37 veya paslanmaz çelik modüler üniteler kurulması, kolay nakil ve kurulumunun yapılması gibi bir çok avantajı mevcuttur.

Standart Özellikler

  • Koagulasyon ve flokulasyon dozaj sistemleri
  • Hızlı ve yavaş karıştırma ünitesi
  • Çöktürme havuzu (Lamella Seperatör sistemi ile)
  • Çamur terfi sistemi
  • Ara ürün deposu
  • Çok katmanlı kum filtreleri
  • Son klorlama ünitesi

 

Su Arıtma Sistemleri

Su arıtma, suyun kullanım kalitesini yükselten, temizleyen, sağlıklı su kullanımını amaçlayan etkin bir sistemdir. Su arıtma sistemleri günlük kullanımlarda faydalı olduğu gibi endüstriyel atıklarında sağlıklı hale gelmesinde büyük rol oynar. Suyun zararsız bir hale dönüşmesi hem insan için hem de doğa için çok önemlidir. Bilindiği üzere dünya üzerinde ne yazık ki su giderek azalmaktadır. Kuraklığın gelmesi ile su kullanımı oldukça sıkıntılı hale geleceğinden, şimdiden elimizdeki suların kıymetini bilerekten yüzey suyu arıtma ile faaliyetlere geçmek çok doğru bir yaklaşım olacaktır. Su olmadan yaşam sürdürmek oldukça zordur. Bedenimizin yüzde yetmişi sudur, besinlerimiz suyla temizlenir, su ile pişirilir, iş yerlerinde, fabrikalarda su temel ihtiyaçtır. Bu yüzden arıtılarak kullanılması büyük bir tasarrufa da olanak sağlamaktadır.

Yüzey suyu arıtma işlemleri elde bulunan kaynakların değerlendirilerek sağlıkla kullanılmasıdır. Genel itibari ile yüzey suyu dünyayı kapsayan tüm suların adlandırılmasıdır. Deniz suyu, nehir suları, dereler aklınıza gelebilecek her türlü doğal su kaynağı yüzeysel sudur. Bu suların sağlığa hizmet edebilmesi için su arıtma sistemleri ile saf ve kullanılabilir hale getirilmesi gerekir. Dünya üzerinde en çok kullanılan arıtma seçenekleri arasında yer almaktadır. Durağan bir su kaynağının temizlenmesi kendi başına neredeyse çok zordur. Hareket halinde olmayan su kaynakları dışardan sağlanacak arıtma cihazları sayesinde kullanılabilir hale getirilebilmektedir. Özellikle doğal afetlerde, insanların toplu olarak yoğun yaşadığı yerlerde, askeriyeler, hastaneler, okullarda arıtma sistemlerinden faydalanmak oldukça akıllı bir yaklaşım olacaktır.

Su arıtma sistemleri suyun içeriğinde bulunan cisimleri filtreleme özelliği ile ayırt ederek saf dışı bırakır. Böylece suyun fiziksel ve kimyasal yapısı temizlenerek kullanıma hazır hale gelir. Özellikle yüzey sularının içeriğinde kum, taş, yosun gibi maddeler bulunabilmektedir. Bu maddeler zamanla suda istenmeyen kokular oluşturabilirler. Bunların güvenli bir şekilde temizlenmesi açısından yüzey suyu arıtma kaliteli bir filtrasyon sağlar. Doğal kaynaktan akan suyun temizlenmesi üç aşama ile gerçekleşir. Öncelikle çökertme işlemi yapılır, ardından ayrıştırılması işlemi başlar. Son aşamada ise kimyasal yardımı ile suda halen var olan doğal kirler varsa onların yok edilmesi amaçlanır. Bu işlemlerden sonra su temiz olarak kullanılabilir.

Arıtma insanlığa yapılabilecek en büyük hizmet olarak nitelendirilebilir. Arıtma suları sayesinde bugün hem suyu daha güvenli içebilir hem de endüstriyel tüketim suları elde edebiliriz. Özellikle sanayide su tüketimi oldukça fazla olduğu gibi bu durum sonucunda da atık sular meydana gelmektedir. Atık pis suların doğaya karşıması oldukça vahim bir durumdur. Arıtmalar sayesinde atık sular kullanım sularına  dönüştürülür.

Su Deposu

Yüzey suları arıtılarak su depolarında muhafaza edilmeleri oldukça akıllıcadır. Su deposu kullanılarak arıtılan suyun kaliteli bir şekilde durması amaçlanır. Su depoları su tankı olarak da bilinmektedir. Suyun hem fiziksel hem de kimyasal özelliğini koruyarak ilk günkü gibi taptaze olmasını sağlayan depolar çeşidine göre farklılık göstermektedir. En çok tercih edilen su depoları modüler cins olmaktadır. Bu cins depolar ayrıca taşınabilir ve eklenebilir özellikte olması sayesinde çok kullanışlıdır. Özellikle içeriğinde paslanmaz çelik olması suyun temiz olmasını ve koku oluşumunun engellenmesinde etkilidir.

Su deposu kullanımı özellikle yüzey suyunun depolanıp, saklanmasına olanak sağlar. Bilindiği üzere yüzey suları doğal sulardan oluşmaktadır. Bu sular gerekli arıtılmalarla birlikte su depolarında muhafaza edilmesi sayesinde uzun yıllar saklansa da taze kalabilmektedir. Depoların da kendine ait bir filtreleme süzgeci vardır. Bu yüzden oldukça korunaklı ve güvenlidir. Ancak kullanım türüne göre depolarda kendi aralarında ayrıştırılmaktadır. Genel yapısı itibari ile galvaniz, plastik, betonarme, paslanmaz çelik gibi iç ve dış etkilere dayanıklı yapı malzemelerinden üretilmektedir.

Ancak su depolarının daha elverişli ve sağlıklı koşullarda hizmet verebilmesi adına gerekli bakım ve onarımlarının mutlaka yapılması gerekir. Her su deposu kendine özgü bir kurulumu ve çalışma sistemi ile yapılanmaktadır. Bu yüzden depo satın almadan önce, mutlaka konu ile alakalı uzmanlara danışmak önemlidir. Bu sayede işinize en yarayan sistemi kullanma ayrıcalığı sağlayabilirsiniz. Şimdiki nesil depolar yer kaplamayan, kullanımı rahat bir şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte sisteminde ayrı bir filtreleme ile suyun daha güvenli bir şekilde saklanmasına olanak tanır. Su depoları ev ve iş yerlerinde kolayca kullanılabilmektedir.

Su depoları toprak üstü olabileceği gibi toprak altında da olabilmektedir. Size en uygun olan depoyu gerek konum açısından gerekse kullanım alanını göz önünde bulundurarak seçebilmeniz mümkündür. İyi bir su deposuna sahip olmak ve uzun yıllar kullanabilmek için araştırarak bilgi sahibi olmak büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca her bütçeye uygun su depoları bulunduğundan bugün suyunuzu en iyi şartlarda saklayabilmek mümkündür.