Yeraltı Su Deposu

Yeraltı Su Deposu

Yeraltı Su Deposu

Kullanım verimliliğini artırma ve daha ferah bir ortam oluşturma noktasında su deposu yer tespiti son derece önemlidir. Bu hususta kullanılan teknikler ve değerlendirmeler uygulama esasına uygun olup, projeyle de örtüşmesi gerekir. Uzun yıllar dayanıklı ve sorunsuz şekilde muhafaza imkanı sunan yer altı su deposu amaca yönelik en iyi alternatiflerden bir tanesidir. Toprak altına doğru şekilde montajı yapıldıktan sonra dış etkenlere bağlı olarak zarar görmeyecek düzene sahiptir. Elbette uygulamaya dair mutlaka planlı çalışma sergilenmelidir. Bu hususta uzman kadromuz yeraltı su deposu montajında tüm detayları incelemektedir. Projeye uygun şekilde alandan tasarruf ederek sizde güvenli deponuzu alabilirsiniz.

Kullanım amacı, yer kaplamaması ve depoların görülmemesi üzerine kuruludur. Sızdırmazlık özelliğine sahip olan yeraltı su deposu pürüzsüz yüzey oluşturma imkanı da sunuyor. Üretim noktasında kaliteli malzeme kullanımı sayesinde yeni maliyetlerin ortaya çıkması da önlenmektedir. Ayrıca toprakla üzeri kapatılan deponun ihtiyaç hasıl olması ya da proje değişikliği gibi etkenlere bağlı olarak yer değiştirme imkanı da bulunmaktadır. Zor gibi görünse de hem montajı hem de tekrardan sökülerek taşınma durumu uzman kadromuzca kolaylıkla yapılmaktadır. Doğru planlama sayesinde depolarınızı sorunsuz şekilde kullanıma hazır vaziyette sizlere sunmaktayız. Değişen ölçülere sahip su depolarının hidrofor kullanımına uygunluğu ve dalgıç pompa kullanımına da uygun olması önemli avantajlarından bir tanesidir.

Yeraltı su deposu kurulacak alana göre dizayn edilmekte olup, her ölçüye uygun şekildedir. Alanın büyüklüğüne ve depo hacmine göre belirlenen hususlar ile birlikte yapılan hesaplamalar doğru uygulamayı beraberinde getirmektedir. Üstünün kapatılabilir olması sayesinde sürekli olarak güneşe maruz kalmayacaktır. Açık alanlara düzensiz ve plansız şekilde monte edilen su depoların yosun tutması gibi olumsuzluklar söz konusu olmaktadır. Fakat yer altında bulunmasından dolayı muhafaza edeceğiniz suyun zarar görmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Sağlıklı depo alanı oluşturmanızı sağlayacak olması da en önemli faydalarından bir tanesidir. Muhafaza edeceğiniz ürünün özelliğine göre de değişkenlik gösterebilecek yapıya sahiptir. Ayrıca yer altında bulunan depoların zarar görme ihtimali çok daha azdır.

İsteğe bağlı olarak dikey, yataydikdörtgen ve hatta yatay elips standartlarında üretimler gerçekleştirmektedir. Nakliyesinin çok kolay olması ve kurulumunda beklenenden çok daha kısa sürede gerçekleştirilebiliyor olması da önemli detaylardandır. Ürünlerimiz garanti kapsamında olup, yaşanabilecek sorunlarla alakalı hızlı çözümlerle sizlere hizmet vermekteyiz. Standartlara uygun şekilde imal ettiğimiz depoların kurulumunda uzman ekibimiz görev almaktadır. Montaja ek olarak teknik destek imkanımız ile de her zaman sizlerin yanındayız.

Yer Altı Su Deposu

Su depolama ihtiyacında toprak altı su depolama amacı ile kullanılan yer altı su deposu sistemleri hidrofor veya pompa seslerinin yalıtımı için oldukça elverişli bir sistemdir. Toprak altına kurgulanabilen depo sistemi uzun süre bozulmadan kullanılabilir, mekanik açıdan da az yer kaplamaktadır. Toprak altında olduğu için donma olmaz ve belirli bir ısı korunumu gerçekleşir.

Modüler Su Deposu

Suyu daha verimli ve daha güvenli şekilde kullanabilme noktasında su depoları büyük öneme sahiptir. Elbette depolamaya dair doğru malzeme seçimine ve doğru uygulama tekniğine özen gösterilmelidir. Modüler su deposu bu noktada çok önemli yere sahip olup, paslanmaz çelik içermesine ek olarak birçok farklı malzeme içererek kurulmaktadır. Kullanılan bu malzemeler paslanmaz su deposu olup sağlıklıdır. Hem montajı hem de demontajının kolay olması en büyük avantajıdır. Elbette montaja dair en önemli yapısı prizmatik modüler su deposu halinde üretilmiş olmasıdır. Prizmatik modül olarak üretildiği için de bir araya getirilmesi son derece kolaydır. Talep doğrultusunda depo hacminin arttırılabilir olması da ilerideki seviyeler açısından önemlidir. Modüler su depolarının galvanizli su deposu, toprak altı su depoları, GRP (Cam takviyeli polyester) su deposu ve paslanmaz su deposu çeşitleri bulunmaktadır. Talepler doğrultusunda uzman ekibimiz istediğiniz su deposunu sizlere sunacaktır.

Geniş kullanım alanına sahip olan modüler su deposu ;

  • konutlarda,
  • kamu veya özel kurum ve kuruluşlarda,
  • hastane,
  • eğitim kurumları,
  • oteller,
  • park,
  • bahçe,
  • alışveriş merkezi,
  • hayvancılık tesisleri,
  • endüstri ve tarım alanlarında kullanılabilmektedir.

Su ihtiyacının olduğu her yerde gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz yapıya sahiptir. Mantar, bakteri, yosun ve küf tutmayan özelliğe sahip olması en önemli avantajlarından birisidir. Tamamen modüler olması ve cıvatalı konstrüksiyona sahip olması da dayanıklılığını artırmaktadır. Kaynaklı şekilde imal edilmiş veya betonarme su depolarına göre çok daha dayanıklıdır. Ayrıca ekonomik ve en önemlisi de hijyeniktir. İstediğiniz ölçülere sahip modüler su deposuna sahip olabilme adına bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Uzman kadromuz ve bu alanda son derece başarılı işlere imza atmış ekibimiz sizlere doğru bilgi aktarımında bulunacaktır. İstediğiniz zaman ürüne dair üretim başlayıp kısa sürede montaj işlemi tamamlanacaktır.

Yağmur Suyu Toplama Projesi

Su yeryüzünde tüm canlıların yaşam kaynağıdır. Tarih boyunca tüm medeniyetler, yaşamlarını bu yüce lütfun çevresinde inşa etmişlerdir. İnsanoğlu suyu daima iki şekilde temin etmiştir bunların ilki gökten gelen, baraj ve göletlerde doğal olarak toplanan yağmur suları, diğeri ise yer altı su kaynaklarıdır. Maalesef dünyada yaklaşık 7 milyon insan temiz içme suyu bulamamaktadır özellikle Güneydoğu Asya ve Afrika kıtası bu oranın büyük kısmını oluşturmaktadır. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar küresel ısınmanın etkisiyle Türkiye’nin de su fakiri olabilecek ülkeler arasında olacağını gösteriyor. Bilinçsizlikten dolayı değerlendirilemeyen şiddetli yağmurlar fayda sağlayamamakta, hatta bazı zararlara sebep olmaktadır. Yağmur suyu toplama sistemleri su sorunların gelecekte artmasını da göz önünde bulundurulduğunda oldukça hayati bir konudur. Yoğun yağış olan bölgelerde ve mevsimlerinde yağmur sularının toplanması geleceğimiz ve insanlık için oldukça mühim bir konudur. Türkiye’de yıllık ortalama metrekareye saatte 570 litre su düşer. Bu sular toplandığı takdirde toplanan su, temizlik ve tarım ihtiyacına yetecektir. Yağmur suyu toplama projesi, uzun ömürlüdür ve kullanımı kolaydır. Çevre Şehircilik Bakanlığı ise yağmur suyu toplama projesi hakkında bir yönetmelik çıkarmıştır.

Yağmur Suyu Toplama Yönetmeliği

Yağmur suyu toplama projesi hakkında, yağmur suyu toplama yönetmeliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 23 Ocak 2021 tarihinde Resmi Gazete ‘de yayınlandı. Proje alanı 2 bin metrekare den büyük olan parsellerde inşa edilecek yapılara, yağmur suyu toplama yönetmeliği ile proje zorunluluğu getirdi.

Yönetmelikte, yağmur suyu toplama projesi ile ilgili maddede; “2000 m²’den büyük parsellerde yapılacak yapılarda mekanik tesisat projesine; çatı yüzeyi yağmur sularının, tabii zemin altında tesis edilecek yağmursuyu toplama tankında toplanması, gerekmesi halinde filtre edilerek yeniden kullanılması amacıyla yağmursuyu toplama sistemi projesi de eklenir. İlgili idarelerce daha küçük parsellere ilişkin de zorunluluk getirilebilir. Yağmursuyu toplama tankı, parselin yan, arka veya parsel sınırına 3 m. den fazla yaklaşmamak kaydı ile ön bahçe zemini altında konumlandırılır. Toplama tankı tahliye hattı varsa yağmursuyu şebekesine bağlanır, atık su şebekesine bağlanamaz.” denilmektedir.

Yağmur suyu toplama yönetmeliği ile günümüzde 2 bin metrekareden büyük taşınmazlardaki inşaat projelerine bir zorunluluk getirilmiştir. Ancak, belediyeler ve ruhsat vermeye yetkili diğer kurumların, daha küçük alanlar için de yağmur suyu toplama sistemi zorunluluğu getirileceği öngörülüyor.

Önümüzdeki yıllarda öngörülen su kıtlığı düşünüldüğünde, bu zorunluluğun daha küçük parseller için de getirileceği düşünülüyor.

Yeraltı Su Deposu

Yeraltı Su Deposu