Kimyasallar

Kimyasallar

Yeryüzü üzerinde kullanılan kaynakların azalması ve gelişen endüstrilerle birlikte suyun önemi daha da artmıştır. Özellikle kaynakların azalması ve kuraklık, suyun arıtımının ne denli önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu noktada hem doğaya salınan endüstriyel suların temizlenmesi hem de doğada bulunan su kaynaklarının daha etkin kullanımı açısından birçok farklı yöntemle arıtma işlemi yapılabilmektedir.

Su arıtmada kullanılan kimyasallar, arıtımın şekline ve endüstrinin çeşidine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Temel olarak bakıldığında suda varolan mikroorganizmaların arıtılmasını sağlayan kimyasal maddelerdir. Bu kimyasal maddelere yakından bakacak olursak;

Klor: Oksidant ve dezenfektan özelliğe sahip en sık kullanılan kimyasallardandır.

Asit ve Baz: Genellikle içme sularında pH dengeleme işlemi için kullanılır. Suyun sertliği asit ve baz dengesi oluşturularak ayarlanır.

Biocid: Su arıtmada kullanılan kimyasallar içerisinde bakteri oluşumunu engelleyen önemli bir kimyasaldır.

Membran Yıkama Kimyasalları: Ters osmoz (RO) membranlarının tıkanması engellemekte kullanılan kimyasallardır. Tıkanan membranların da temizlenesinde kullanılabilmektedir.

Antiskalant: Ters osmoz (RO) membranlarının partiküller tarafından tıkanmaması için genellikle antiskalant kullanılır. Diğer yıkama kimyasallarında genel bir durum sözkonusuyken antiscalant partikül bazlı tıkanmalarda aktif olarak kullanılır.

Atık Su Arıtmada Kullanılan Kimyasallar

Kostik: Yüksek nem emiş özelliğine sahip güçlü bir baz olan kostik, atık su arıtımlarında suyun sertliğini ayarlamada kullanılır. Baz özelliğe sahip bir kimyasaldır. Birçok endüstride geniş ölçüde kullanıma sahiptir

Alüminyum Sülfat: Kullanılan bileşenlerin saflaştırılmasını sağlayan bir kimyasaldır. Arıtma endüstrisi dışında kağıt üretiminde de kullanılır.

Baryum Klorür: Sülfat temizlemede kullanılan ve suda kolayca çözünen bir tuz olan Baryum Klorür nadir kullanıma sahiptir. Zehirli olmasından dolayı kullanımı yüksek dikkat gerektirmektedir.

Sodyum Meta Bisülfit: Bileşenlerde bulunan krom içeriğinin giderilmesini sağlayan güçlü bir dezenfektandır.

Hipokrolit: Biyolojik atık tesislerinde proses sonunda kullanılan bir dezenfektandır.

Demir 3 Klorür: Koagülant özelliği nedeniyle kullanılan kahve renkli asidik bir kimyasaldır..

Kireç: Atık suların biyolojik kalıntılarının temizlenmesinde sıkça kullanılan kimyasal bir maddedir. Mikrop giderme özelliğine sahiptir.

Poli Alüminyum Klorür (PAC): Petrol endüstrilerinde petrolün sudan ayrıştırılması amacıyla kullanılır.

Aktif Karbon

Su arıtma sistemlerinde çok çeşitli teknikler kullanılmaktadır. Son zamanlarda sıkça kullanılan bileşen olan aktif karbon diğer alanlarda kullanıldığı gibi endüstriyel olarak da kullanılmaktadır. Gündelik hayatta birçok alanda kullanılan aktif karbonlar, çeşitli türlerde olabilmektedir. Bir tür kömür çeşidi olan bu kimyasal, temelde odun kökenli bir bileşene sahiptir. Hindistan cevizi kabuğundan ya da odun temelli maddelerden meydana gelen aktif karbon, iç yüzey kısmı geniş ve gözenekli bir yapıya sahiptir.

Aktif karbonlar, su arıtma özelliği açısından tercih edilen bileşenler arasında yer almaktadır. Ancak aktif karbon nedir sorusuna tam olarak bu açıklama yeterli gelmeyebilir. Suyun içeriğinde yer alabilen koku ya da renk özelliği veren bileşikleri yakalayıp, süzme ve temizleme işlemini yerine getirmesi için kullanılan aktif karbon siyah renkli ve organik bir madde şeklindedir.

Aktif karbon yapısı, bileşenleri ve içeriği gereğince insan sağlığına zararlı değildir ve bu organik olma özelliği sayesinde su arıtma sistemlerinde ve yöntemlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Aktif karbonlar, su temelli bir bileşen çözeltisinde iyon ve molekül yapılarını gözenekli dokusu sayesinde iç yüzeyine çeker ve hapseder. Bu niteliği ile kuvvetli bir absorban olarak bilinmektedir. Absorban özelliği, yüzeyindeki gözeneklerin katı, sıvı ya da gaz moleküllerini çekmesini ve hapsetmesine olanak tanıdığı gibi bu gözenekler farklı katmanları içerisinde bu molekülleri de hapsetmektedir. Bu sayede belirli nitelikteki maddeleri yüzeyinde hapseder, hacim olarak da fazla miktarda molekülü kapsayabilir. Aktif karbon bu işlemleri yapabilmesi için kimyasal ya da gaz aktivasyonu ile aktifleştirilmesi gereklidir.

Aktif karbonların kömür ve coconat bazlı türleri, su arıtmada en çok tercih edilen çeşitleri olarak ele alınabilmektedir. Kömür ve coconat bazlı aktif karbonlar, su çözeltisi içerisinde bozulma olmadan uzun süre kullanılabilmektedir. Aktif karbon nerede satılır bilgisi için su arıtma sistemleri ile ilgilenen ve kaliteli ürün ve menşei çalışan uzman firmalarda bulunabilmektedir. Aktif karbon fiyat skalası için ise yine benzer şekilde alanında yetkin olan firmalar üzerinde fiyat aralığı değişebilmektedir. Bu açıdan en uygun ve kaliteli aktif karbon seçeneklerinin detaylı bir şekilde araştırılıp, en güvenilir firma üzerinden alınması tavsiye edilmektedir.