Aktif Karbon Filtre

Aktif Karbon Filtre

Aktif Karbon Filtre Nasıl Kullanılır?

Giderek pislenen dünyamızda temiz su ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. İnsanlar, dünyayı geliştirmek adına kirlettiği doğayı, tekrar temizleyebilmek için yine teknolojiye başvuruyor. Bu amaç ile kirlenen suyu temizlemek için çeşitli teknolojiler üretiliyor.

Üretilen teknolojilerden biri de su arıtma cihazlarıdır. Farklı yöntemler kullanarak üretilen su arıtma cihazlarında aktif karbon kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. Ancak aktif karbon filtre kullanımında dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunlardan en önemlisi, her arıtma cihazı‘nda olduğu gibi, filtre değişimidir. Belirli aralıklar ile su arıtma filtre değişimi yapılması gerekir.

Su kullanım sisteminize entegre edilmiş arıtma cihazınız sayesinde ekstradan hiçbir işlem yapmaksızın temiz ve kullanılabilir suya kavuşabilirsiniz. Cihaz programlandığı şekilde otomatik olarak çalışacaktır.

Aktif Karbon Filtre Nerede Satılır?

Gelişen teknoloji nedeniyle online alışveriş sitelerinde birçok markaya ait ve birçok çeşit ürün bulunmaktadır. Çeşitli fiyat skalası ile ihtiyaca uygun seçim yapmak her müşteri için mümkün hale gelmiştir.

Aktif karbon filtre yalnızca su arıtma cihazlarında kullanılmadığı gibi daha birçok hizmette kullanılır. Bu sebeple öncelikle hangi ürüne ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeli sonrasında alanında tecrübe

sahibi, geniş müşteri portfolyosuna sahip, kaliteli firmalar araştırmanız gereklidir.

Aktif karbon filtre, online alışveriş sitelerinde satıldığı gibi diğer ev dekorasyon marketlerinde de satılmaktadır. Aynı zamanda özel olarak su arıtma cihazları üreten firmalar da vardır. İnternet

üzerinden su arıtma cihazları hakkında arama yaparak bütçenize ve ihtiyacınıza uygun seçenekler bulabilirsiniz.

Aktif Karbon Filtre Nasıl Yıkanır?

Karbon filtre yapısı itibari ile kirli, pis maddeyi tutan bir arıtma filtresi olduğu için temizliği çok mühimdir. Zira filtre bir zaman sonra amacından sapacak ve suyu temizleme görevini yerine getiremeyecektir. Üstelik tuttuğu kiri filtrelenmemiş suya bulaştırarak daha kötü bir vaziyete sebep olacaktır.

Aktif karbon filtreler bulunduğu ortamın havasına ve yerin hava temizliğine göre belirli zaman aralıkları ile değiştirilmelidir. Aktif karbon malzemesi 1 ya da 2 senede bir değiştirilmelidir. Diğer bir seçenek olarak ise asit ile filtreleriniz yıkanarak yeniden kullanılabilir. Ancak asit ile yıkama yöntemi hemodiyalizde yani suyun filtrelenme döngüsünde risk oluşturabileceği için tercih edilmez. Yine de bu yönteme başvurduysanız su arıtma filtre değişimi, 6 ay-1 yıl içerisinde yapmalısınız.

Aktif Karbon Filtre Nasıl Çalışır?

Aktif karbon filtrelerinin çalışma prensibi 2 ayrı basamaktan oluşur. İlk basamakta kirli suyu filtrelemek ve temizlemek, ikinci basamakta ise aktif karbon filtrenin kendini temizlemesi amaçlanır.

İlk adımda basınçlı olarak şebekeden çekilen ham su aktif karbon filtresine girer ve sistemin hesap ettiği temas süresinde filtreden geçirilir. Suyun içerisinde bulunan ve istenmeyen koku, tat, organik madde ve fazla klorun filtrelenmesi sağlanır.

İkinci adımda ise aktif karbon filtresi tarafından filtrelenmiş suyun bünyesinde bulunan kirleticiler filtrenin veriminin düşmesine ve bu filtrenin zaman içerisinde işlevini kaybetmesine sebep olur. Bu sebepten ötürü filtrenin tekrar verimli olarak çalışmasını sağlamak adına filtre geri yıkama yapılarak, filtrede tutulan kirletici maddelerin deşarj edilerek temizlenmesi sağlanır.

Aktif Karbon Filtre Nedir?

Aktif karbon gündelik hayat içerisinde hemen hemen birçok konuda yarar sağlayan bir maddedir. Aktif karbon özellikle gıda, kimya gibi alanlarda ve bakım ürünlerinde kullanılır.

Aktif Karbon (A.K.) filtresi kullanım amacı; koku, tat, renk ve organik giderimi içindir. Aktif karbon filtre, yüzeyinde birçok sayıda hemen hemen milyonlarca gözenek bulunduran bir filtre (membran filtre) türüdür. Çok sayıda gözeneğe sahip olması aktif karbon filtrelerin daha çok arıtım yapmasına ve su içerisindeki kötü kokuların, zararlı gazların yakılmasını sağlar. Böylece daha ayrıntılı bir filtreleme gerçekleşir.

Aktif karbon filtrenin kullanım alanları arasında endüstriyel mutfak havalandırma, ofis binaları, bekleme salonları, havaalanları, laboratuvarlar, toplantı odaları, kimyasal ilaç ve gıda sanayi bulunur.

Aktif Karbon Filtre Ne İşe Yarar?

Artan zararlı gaz ve madde kullanımı sonucunda gezegenimiz kirlenmekte, bu durum sularımıza da etki etmektedir. Aktif karbon filtre kirlenen bu suyu temizlemek ve kullanılabilir hale getirmek amacı ile çalışır. Filtrenin yapısındaki karbon sayesinde deterjan ve sanayi atıkları, hoş olmayan koku ve tat oluşturan organik maddeler, klor ve bileşikleri, petrol ve asbest gibi insan sağlığına ve çevreye zararlı olan artıklar renkleri tatları ve kokuları giderilerek kullanılabilir hale getirilir. Karbon filtre su arıtma cihazının fonksiyonları şu şekildedir:

 • Basınç emniyetleri bulunur,
 • Bulanıklıkta başarılıdır,
 • Düşük işletme maliyeti sunar,
 • Güncelleme opsiyonu vardır,
 • Tandem/ikiz karbon kolonu seçeneği bulunur,
 • Sıfır klora kadar filtreler,
 • Otomatik ters yıkama yapar,
 • Sessiz ve kokusuz çalışma ayarındadır.

Aktif Karbon Neleri Filtreler?

 • Klor
 • Fenol
 • Bazı ilaçlar
 • Uçucu bileşikler
 • Demir
 • Cıva
 • Şelatlı bakır

Aktif Karbon Neleri Filtrelemez?

 • Amonyak
 • Bakteriler
 • Virüsler
 • Florür
 • Nitritler
 • Zararlı ve zararsız mikroorganizmalar
 • Hidrokarbon

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.