Akü Suyu

Akü Suyu

AKÜ SUYU

Akünün içinde yer alan su yani asit maddesi Akü suyu olarak adlandırılır. Tarihimize baktığımızda arabaların veya araba benzeri araçların yapılmasında kullanılan en genel diyagram akü suyu olmuştur. Akü suyunun bir diğer özelliği ise kullanılan bu akü suyunun zamanla eksilmesi sebebiyle de içine saflaştırılmış su katılarak uzun yıllar boyu bir şekilde akü suyunun kendi kendini şarj etmesi olayı ortaya çıkmıştır. Özellikle bu akü suyunun önemi o kadar büyüktür ki, sadece araçlar için değil güneş panelleri içinde kullanılan büyük ve devasa akü suları da vardır. Akü suyunun tehlikeli olmasından dolayı (asit su karışımı) son derece çok tehlikeli bir maddedir. Bu maddenin kullanılabilmesi için mutlaka ellerimize eldiven veya korumalık takarak akü suyuna dokunabilmekteyiz.

Akü suyunun en fazla işe yaradığı yer ise pozitif plaklar kurşun dioksit ve negatif plakalar ise kurşun içermesidir. Nedir bu pozitif ve negatif yönleri?

Negatif ve pozitif olma sebebi kullandığımız aracın çalışabilmesi için aslında iki kablo kullanılarak pozitif ve negatif kutuplar ile aracın veya başka bir aletin çalışmasını sağlamaktır. Zaten bu alaşımların yani pozitif ve negatif yön için kullanılan asit miktarının içindeki oran e lik bir kısımdan oluşmaktadır.

Akü suyunun normal sudan farkı ise; akü suyu araçlar için kullanılan bir madde olup içinde elektriksel maddeler olmasıdır ve bunların olması sebebiyle de akümüz negatif ve pozitif yön olarak ikiye ayrılan bir maddedir. Akü suyu asitli bir karışıma sahip olduğu için ve saf su da olduğu için normal bir su veya bir sıvı gibi tüketilemez. Zaten tüketilmesi de sağlık açısından çok tehlikeli bir maddedir.

Akü suyunun eksik olması demek kullanılan aracın kat ettiği yoldan daha az bir yol kat edebilmesi manasına gelmektedir. Akü suyunun az olması birçok tehlikeyi ortaya çıkartan ana etmenlerden bir tanesidir. Akü suyunun eksik olması demek akü suyunun yeteri kadar iyi çalışamaması ve patlamaya bile yol açabilecek bir enerji demektir. Distile su asit gibi bir mekanizma olduğu içinde akülerde çok rahatlıkla kullanılabilir.

Zetaş olarak bizden istenilen miktarda akü suyu ( saf su ) temin edebilirsiniz. İster web sayfamızdan lt bazında, ister tanker bazında saf su satın alabilir, dilediğiniz miktarlar için iletişime de geçerek fiyat teklifi alabilirsiniz.