Akvaryum için Saf Su

Akvaryum için Saf Su

Akvaryum için Saf Su

Özellikle ilk kez akvaryum beslemek isteyenler, sıklıkla ‘akvaryum suyu nasıl olmalıdır?’ sorusunun yanıtını arıyor. Bu konuda genellikle akvaryumda musluk suyu kullanılmaması, musluk suyu kullanılacaksa en az 1 gün süre ile dinlendirilmesi önerilir. Dinlendirerek musluk suyunun balıklara ciddi derecede zarar verebilen klordan arındırılması beklenmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki dinlendirme işlemi, suyu klordan tam olarak temizlememekte ve özellikle su değişimlerinde balıkların sağlığı için ölümcül riskler yaratabilmektedir. Ayrıca musluk suyunda meydana gelen buharlaşma, akvaryumun mineral dengesini bozmakta bu da canlılarda çeşitli hastalıklara yol açmaktadır.

Akvaryum bakımı titizlik isteyen bir konudur. En önemli kuralı; balıklar için mümkün olduğunca doğal bir ortam yaratmaya çalışmaktır. Su, bu ortamın bir nevi konfor alanıdır. İçeriği, mineral dengesi ve suyun sertliği canlılığı sürdürmeye olanak vermelidir. Akvaryumlarda su kalitesi, toplam sertlik, Ph değeri, kirliliği azaltan nitrik değeri, oksijen değeri, bitkiler için demir değeri gibi faktörlerle belirlenir. Buradan anlaşıldığı gibi akvaryum canlılarının yaşamını sağlıklı biçimde sürdürebilmeleri yem kaliteleri kadar sularının kalitesine de bağlıdır.

Akvaryumlarda kullanılmak üzere musluk suları, kuyu suları, nehir suları gibi çeşitli seçenekler mevcuttur. Akvaryum için saf su da kullanılmaktadır. Doğal kaynaklardan elde edilen su türlerinin balıklar için çeşitli riskler oluşturması, akvaryum bakımında saf su kullanımı  konusuna ilgiyi arttırmıştır. Özellikle bazı balıkların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve akvaryumda hastalıkların önlenmesi için suyun minerallerden arındırılmış olması gerekmektedir. Kimi balık türleri ancak saf su dediğimiz mineralden ve organik inorganik tüm bileşenlerden arındırılmış suda yaşayabilirler.

Hangi akvaryum balıkları saf su ister? Çok hassas özelliklere sahip, narin türler için tuzluluk oranının dengeli olduğu mineralsiz su kullanılmalıdır. Omurgasız deniz canlılarından mercanlar, saf su istemektedir. Özellikle Xenialar, Mushroom Coral gibi sıklıkla beslenen türlerde suyun mineral dengesi en önemli konudur ve mercan akvaryumunda saf su kullanılmalıdır. Çitlitgiller ailesinden çok hassas balık türleri de saf su istemektedir. Bu türler arasında yer alan discus ‘un doğal yaşam alanları mineral bakımından düşük seviyedeki kahverengi sulardır. Bakımı ve beslenmesi zor bir tür olan ve özen isteyen discus akvaryumu için saf su kullanılarak yaşam kalitesi arttırılmalıdır.

Deiyonize Su

Deiyonize su, genellikle saf su yerine kullanılan bir tabirdir. Deiyonize su, saf suya göre daha kaliteli işlemlerden geçer ve üretiminde iyonları sudan uzaklaştırmak vardır. İstenmeyen iyonların reçine edilerek tutulması ve sudan arındırılması sonucu iyonsuz deiyonize su elde edilir. İçeriğinde mineral bulunmayan ve organik ya da inorganik tüm bileşenlerden arındırılan deiyonize su, sanayi, endüstri ve gıda sektöründe kullanıldığı gibi deiyonize su sistemleri akvaryumlarda da tercih edilmektedir.

Saf Su

İçeriğinde elektrik iletimine yardımcı olan elektrotlardan temizlenmiş suya saf su denir. Saf su arındırılmış sudan farklıdır, kokusuz, tatsız ve renksiz özelliktedir. Damıtma işleminde suyun sadece kirleticilerden değil, minerallerden de temizlenmesi sağlanır. Laboratuvar ortamında suyun işlemlerden geçirilerek mineralden arındırılması ile elde edilir. Suyun içindeki maddeler kimyasal tepkimelere girerek bileşeni inorganik ve organik tüm maddelerden temizlenir ve distile su olarak da adlandırılan saf su meydana gelir.

Saf Su Nedir?

Son zamanlarda birçok sektörde kullanımının yaygınlaşması ‘saf su nedir?’ konusuna ilgiyi arttırdı. Su türleri arasında yer alan damıtılmış su çoğunlukla temiz ve mikropsuz su ile karıştırılmaktadır. Damıtılmış ya da saf su, arındırılmış suya göre farklı bir bileşene sahiptir. Laboratuvalarda üretilir ve iyon değişimi, filtasyon, damıtma gibi bir dizi işlem sonrasında meydana gelir. Su, geçirdiği işlemler sırasında organik ya da inorganik tüm bileşenlerden arınmakta, minaralsiz bir hale gelmektedir.

Saf su, doğal kaynaklar yolu ile elde edilememektedir. Doğada bulunmamaktadır. Bununla birlikte farklı özellikler gösterse de doğada saf suya en yakın su türü ise yağmur sularıdır.

Saf suyun kullanım alanları giderek yaygınlaşmaktadır. Saf su nerelerde kullanılır, sorusu genel olarak şu şekilde yanıtlanabilir:

  • Laboratuvar çalışmalarında sıklıkla kullanılmaktadır.
  • Ütü gibi teknolojik aygıtların kullanımı için evlerde saf su kullanım alanı bulmaktadır.
  • Otomobillerin akülerinde tercih edilmektedir.
  • Saf suyun araç yıkama istasyonlarında kullanımı yaygındır.
  • Kimya ve gıda sektöründe de geniş bir kullanım alanı bulmaktadır.
  • Kozmetik sektöründe tercih edilen su türleri arasındadır.
  • Özelikle hassas türler için akvaryumculuk sektöründe de kullanımı yaygınlaşmaktadır.