MBR Sistemi

MBR Sistemi

MBR Sistemi

İleri arıtım teknolojileri arasında yer alan ” MBR Sistemi Nedir? ” ve ” Nasıl Etki Eder? ” gibi sorularınıza yanıt bulabileceksiniz. Küçük alanlarda verimli arıtma işlemlerinin gerçekleştirilmesi için bu sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Arıtma teknolojileri arasında yer alan en verimli ve faydalı sistemlerle tanışmanızı sağlayan ” MBR Sistemi Nedir? ” Sorusunun yanıtını alarak daha etkili sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Atık su arıtımının ileri seviyesi olan ve biyolojik arıtım prosesi ile yarı geçirgen membran teknolojisini bir arada tutan MBR sistemi sayesinde daha fazla tasarruf elde etmek mümkündür. Atık suyun etkin bir şekilde geri kazanılmasını sağlayan bu sistemle ilgili pek çok soru ortaya çıkmaktadır. Arazi masraflarının yoğun olduğu bölgelerde, daha az yer kaplaması sebebiyle MBR sisteminin kullanıldığına dikkat çekebiliriz.

MBR Sistemi Neden Önemli?

Günümüzde bu sistemlerin önem kazanmasında bazı faktörler etkili olmaktadır. Düşük alanlara gereksinim duyanların ve yüksek arıtma kalitesini elde etmek isteyenlerin tercihi olan MBR Sistemi nedir? Sorusunun yanıtını almanız gerekmektedir. Bu konuda hakkındaki tüm bilgileri elde edebilir ve gelişmiş aktif çamur sistemleri ile tanışabilirsiniz. Biyolojik reaktörleri ve membran teknolojisini birleştiren MBR Sistemi ‘ne göre çeşitli evreler bulunmaktadır. Biyolojik arıtma işlemlerinin sonrasında ultrafiltrasyon (UF) veya mikrofiltrasyon (MF) membranlarını kullanacak olan bu sistem içerisinde ayrıştırma evresine yer verilmektedir.

MBR Sistemi ‘nin Amaçları Nelerdir?

Biyolojik açıdan bakıldığında parçalanabilir özelliğe sahip bileşenlerin, mikroplardan arındırılması amacıyla kullanılan MBR Sistemi Nedir? Amaçları Nelerdir? Soruları ortaya çıkmaktadır. Bulanıklığa neden olan sebeplerin en aza indirgenmesinde fayda görülen bir sistemdir. Atık suyun geri kazandırılmasında ve endüstriyel alanlarda kullanılan suların iyi kalitede arıtılmasında olumlu sonuçları elde etmenizi sağlayacaktır. Gelişen teknolojinin faydaları arasında yer alan atık suyun geri kazandırılması için bu sistemlerden faydalanmanız gerekmektedir. Tesislerinizde alan ihtiyaçlarını azaltan ve teknolojik biçimde yüksek verimde atık su kullanmanızı sağlayan arıtma sistemleri ile hemen tanışabilirsiniz. Arıtma sistemleri ile ilgili detaylı bilgilere ve eğitimlere göz atabileceğiniz platformumuzda kaliteli sonuçlar sizi bekliyor olacaktır.

MBR Sistemi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Evsel veya endüstriyel nitelikli alanlarda atık suların geri kazanımı için MBR sistemi kullanılmaktadır. Bununla birlikte MBR Sistemi Nedir? Nasıl ve hangi alanlarda kullanılır sorusuna daha detaylı yanıtları bulabilmek için gerekli incelemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Kullanım alanları arasında yer alan diğer yerler ise şu şekildedir:

 • Atık su kullanılması uygun olabilecek projeler
 • Atık suyun sulama suyu olarak kullanılmasını sağlayan alanlar
 • Çeşitli faktörlerden kaynaklı yüksek kirliliğe sahip olan suların arıtılması gereken alanlar
 • Yüksek su tüketimini gerçekleştiren tesislerde atık suyun arıtılmasıyla tasarruf edilecek alanlar,

 

 • Artan kapasite ile birlikte atık su arıtma sistemleri ve tesisleri yeterli olmayan alanlar şeklindedir.

Kullanılacak alanlara ve atık suyun türüne göre farklı membran seçimlerinde bulunmak mümkündür. Tesislerinizin büyük ölçekli olması halinde, daha düşük maliyetli sistemlere kavuşabilir ve yeni geliştirilmiş ucuz membran seçimlerine göz atabilirsiniz.

MBR Sistemi Avantajları ve Faydaları Nelerdir?

Diğer sistemlere göre daha avantajlı olabilen MBR sistemi ile ilgili bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Klasik bir aktif çamur sistemine oranla daha faydalı olan bu sistemlerin avantajları arasında:

 • Kaliteli ve hijyenik suyun elde edilmesi,
 • Düşük alana gereksinim duyulması,
 • Azot gideriminin daha yüksek seviyelerde olması,
 • Reaktör için ihtiyaç duyulan alanın düşük olması ve oluşan çamur seviyelerinin düşük miktarda olması,
 • Daha az iş gücüne ihtiyaç duyulması,
 • Kolay taşınması ve hızla kurulumunun gerçekleşmesi,
 • Birbirinden farklı büyüklüklerde ve kapasitelerde hızla adaptasyon sağlanması yer almaktadır.

Yüksek verimlilikte organik madde giderimini sağlayan MBR sistemi ile tanışabilir ve arıtılması zor olan atıklarda uygulayabileceğiniz yöntemler sayesinde tasarruf elde edebilirsiniz.

MBR sistemi

MBR sistemi