Gri su arıtma sistemleri

Gri su arıtma sistemleri

SU TÜKETİM ORANLARIMIZ NEDİR?

Konutlarda kullanılan suyun miktarı, kullanıcı alışkanlık ve ortamına bağlı olarak farklılık gösterir. Şehirlerdeki su tüketimi kırsala göre çok daha fazladır. Aynı şekilde müstakil konutlardaki su tüketimi toplu yaşam merkezlerine göre farklılık gösterir. Genelde konutlarda ihtiyaç duyulan su miktarı ortalama 100-120 l/kişi gün’dür. Bu değer kullanım yerine, durumuna göre farklılık gösterir.

Gri Su Arıtma Sistemleri

Gri su geri kazanımı (dönüşümü) evsel atık suyun en az kirli olan kısmının yani duştan, lavabodan, küvetten gelen suyun tekrar kullanılmak üzere arıtılmasıdır. Bazı durumlarda çamaşır makinası ve mutfaktan atılan su da gri su kapsamına dahil edilerek geri kazanımı sağlanabilir. Gri su, evsel atık suları içinde en büyük orana sahiptir. Genellikle %50-70’i gibi büyük bir oranı gri sudur.

Arıtılmış suyun kullanım alanları oldukça fazladır. Arıtılmış gri su, bahçe sulamalarında, araba yıkamada, çamaşırhanelerde ve sifonlarda kullanılabilir. Temiz su yerine arıtılmış su kullanarak tasarruf edilebilir.

Gri su arıtma sistemleri okullarda, otellerde, havalimanlarında, spor salonlarında, büyük alışveriş merkezlerinde, konut binalarında ve benzeri birçok farklı tesiste kullanılabilir.

 

GRİ SU TASARIMI İÇİN GEREKLİ PARAMETRELER

Bina tipi (Ticari veya konut)
Bina statik yüksekliği
Geri kazanılması (arıtılması) ,gereken günlük su miktarı ve debisi
Gri suyun nerelerden toplandığı ve sayısı (Mutfak, banyo ve lavabo gibi)
Geri kazanılacak suyun ne amaçlı kullanılacağı

GRİ SU GERİ KAZANIMININ FAYDALARI NEDİR?

Daha az temiz su kullanılmasını sağlar Gri su, temiz su yerine kullanılırken birçok açıdan yarar sağlamaktadır, maddi tasarruf sağlamasından ayrı olarak sulama ihtiyaçlarının var olduğu bölgelerde verimli su kaynaklarını da arttırmış olmaktadır. Yerleşim yerlerindeki su, iç ve dış sular olarak ayrılabilir. Tuvaletten gelen sular dışındaki tüm sular dışa geri devredilerek arıtılabilir ve bunun sonucunda da doğadan alınan su ile benzer özelliklere sahip su elde edilir ve temiz su tüketim miktarında ciddi azalma görülür.

*Septik tank veya arıtma tesisine daha az yük yüklenmiş olunur Gri su kullanımı, septik sistemlerin verimli olarak çalıştığı zaman kapasitesini ciddi anlamda uzatır. Şehir şebeke atık su arıtma sistemlerine daha az atık su debisi verilmesi demek daha verimli arıtma ve daha düşük maliyet demektir.

*Gri su arıtımı toprağın biyolojik olarak en aktif bölgesi olan üst kısımlarında muhteşem saflık derecesinde su elde edilebilmektedir. Bu da doğal su kaynaklarının ve yer altı sularının korunmasını sağlar.

*Septik tank için uygun olmayan yerler, Suyun yavaş süzüldüğü ve benzeri problemlerin yaşandığı yerlerde gri su arıtma sistemleri; pahalı ve büyük sistemlere alternatif olarak sorunu kısmen hatta genellikle tamamen çözebilmektedir.

*Gri su arıtma sistemleri uygulamaları yer altı sularının dolu kalmasına olanak sağlar.

*Bitki gelişimi konusunda Gri su arıtma sistemleri sayesinde sulanması belki de mümkün olmayan yerler sulanacak ve böylece daha fazla bitki yetiştirilecektir.

 

ZETAŞ Kimya evsel ve endüstriyel tesisler için gri su arıtma sistemlerinin dizayn, tedarik, montaj ve işletim hizmetlerini sunar.

Gri su

Gri su

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.