Kar Tuzu Ankara

Kar Tuzu Ankara

Kar Tuzu


Kış mevsimi yaklaşırken, genellikle kar ve buzlanma sorunu ile nasıl baş edileceğine dair araştırmalar yoğunlaşmaktadır. Kış mevsimi insanlara sunduğu huzur, sakinlik ve görsel zevk ile beraber bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Bölgesel olarak kar yağışlarının giderek artması ya da sürekli kar yağışının olması yollarda, yol kenarlarında, kaldırımlarda ya da bina önlerinde karların birikmesine, hava sıcaklığının da eksi derecelerde seyretmesi bu karların donmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlar ise günlük hayatı, yaşam koşullarını ve ulaşımı olumsuz şekillerde etkilemektedir. Kar yağışı ile gelen bu olumsuz etkiler, güvenlik açısından da birçok sorunun meydana gelmesine neden olabilmektedir. Karın erimesi ile buzlanan yüzeyler için uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler ise genellikle kar eritme yöntemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Eritme yöntemlerinin başında ise karla mücadele tuzu gelmektedir.

Ev ve Bina Çevrelerinde Uygulanabilecek Yöntemler

Kış mevsimlerinde genellikle haberlerde ana yolların, caddelerin ve şehirlerarası ulaşım yollarının kapandığı, ulaşımın engellendiği yönündedir. Haber ve bültenlerde bina önleri, siteler veya okul, iş yeri gibi alanlarda buzlanma ve kar yağışı nedeni ile meydana gelen olumsuz durumlara genellikle yer verilmemektedir. Ancak ana yollar ya da araç trafiği kadar meskenler, iş yerleri ve çeşitli binalarda da kar yağışı nedeni ile buzlanma sorunu meydana gelmekte bu gibi durumlarda ise riskli olaylar yaşanabilmektedir. Kar birikintileri insanların yürümelerini, hareket etmelerini zorlaştırdığı gibi araçların binalara giriş çıkışını da etkilemekte doğal olarak günlük yaşam akışı bazı aksaklıklara uğramaktadır. Bu gibi sorunların çözülebilmesi için kar tuzu olarak da bilinen buz tuzu ve yol tuzu uygulaması yapılabilmektedir.

Binaların girişlerinde, yürüyüş yollarında, site içlerinde ve benzeri yerlerde biriken karlar, eridiğinde ya da sıcaklıkta ciddi bir düşüş olduğunda karla mücadele tuzu uygulaması yapılabilmektedir. Bahse konu olan yüzeylerde ve yerlerde yol tuzu olarak da bilinen kar tuzu karın erimesini sağlamaktadır. Biriken kara ve buza uygulanabilen buz tuzu eritme işlemini rahatlıkla gerçekleştirmektedir.

Kar yağışından sonra uygulanabilecek tuz etkili bir çözüm sunmaktadır. Tuz uygulaması kar yağarken ya da kar yağdıktan hemen sonra yapılabileceği gibi kar yağışından önce de yapılabilmektedir. Özellikle bina, site ya da kompleks içi gibi açık hava olan yerlerde kar yağışından hemen önce zemine tuz serpilmesi, karın yüzeye düştüğünde tuz ile karışmasına, dolayısı ile karın donmasına ya da buzlanmasına engel teşkil edecektir. Bu açıdan kar, tuzlu zemine düştüğünde tuzlu su gibi bir homojen çözelti haline gelerek, eridiğinde yeniden donma durumunu geciktirecektir.

Karın erimesine etki eden bazı unsurlar vardır. Hava sıcaklığının yükselmesi, rüzgarın azalması, sis olmaması, güneş doğrudan karın erimesine neden olurken, tuz ile yapılan uygulamalar, karın erimesi için bir işgücü gerektirmektedir. Tuz uygulaması çevreye zarar veren bir uygulama olmadığından karın erimesi ve buzun çözülmesi için hava sıcaklığının yükselmesi ya da güneşin beklenmesi gibi durumlara ihtiyaç kalmamaktadır. Tuz uygulamasının kar ve buzlanmaya karşı etkili bir çözüm yöntemi olabilmesi için, hava şartlarının yakından takip edilmesi, kış girerken tuzların alınıp uygun koşullarda saklanması ve gerektiği durumlarda uygulamanın zaman kaybetmeden yapılması önerilmektedir.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.